Wystawa plenerowa – podsumowanie projektu “Zakorzenieni”

Od końca listopada 2022 r. przed budynkiem Kamienicy Tyzenhauza Sokólskiego Ośrodka Kultury na ul. Piłsudskiego można oglądać wystawę plenerową prezentującą rodzinne fotografie mieszkańców Sokółki. Jest to efekt projektu “Zakorzenieni” realizowanego przez grupę nieformalną Miłośników Ziemi Sokólskiej oraz Sokólski Ośrodek Kultury.
Działanie trwało od września do końca listopada bieżącego roku. Jego celem była pomoc w zabezpieczeniu pamiątek rodzinnych mieszkańcom miasta i gminy oraz podniesienie ich świadomości, jak ważne jest dbanie o wiedzę o swoich przodkach.
Pierwszym etapem projektu było spotkanie zorganizowane przy wsparciu Centrum Archiwistyki Społecznej dotyczące porządkowania archiwum rodzinnego, w którym uczestniczyli zaproszeni z całego województwa archiwiści społeczni. Następnie dzięki współpracy z Łomżyńskim Towarzystwem Naukowym im. Wagów przeprowadzono dwa warsztaty w temacie poszukiwania swoich korzeni z elementami wiedzy, jak zabezpieczać w warunkach domowych własne pamiątki rodzinne. Ostatnie spotkanie skierowane do rodzin z dziećmi zachęcało do zrobienia swojego pamiątkowego albumu rodzinnego. W trakcie trwania projektu dokonywano w Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK digitalizacji pamiątek uczestników, a część z nich została udostępniona w przestrzeni publicznej na wystawie plenerowej przed ośrodkiem kultury w Sokółce. Wspomniana ekspozycja “Mój album rodzinny” potrwa do końca stycznia 2023 r.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom projektu za udostępnienie swoich rodzinnych zdjęć na wystawę plenerową. Mamy nadzieję, że zachęci to odbiorców ekspozycji do sięgnięcia po swoje domowe pamiątki w celu ich zabezpieczenia dla przyszłych pokoleń.

Projekt “Zakorzenieni” dofinansowano ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Fundację „Sokólski Fundusz Lokalny” w Sokółce, Gminę Sokółka.

Relacje fotograficzne z działania – W. Panow: