Lekcje muzealne

Muzeum proponuje lekcje muzealne dla grup zorganizowanych o zróżnicowanej tematyce związanej z historią i etnografią.

fot-sokolka-znana

Sokółka znana i nieznana

TEMAT: Opowieść o dziejach Sokółki i okolic na podstawie wystawy stałej muzeum. Uczestnicy poznają dzieje miejscowości, ważne ze względów historycznych budynki w mieście, obiekty sakralne. W ramach zajęć opracują własną mapę miejscowości z wykorzystaniem archiwalnych zdjęć ulic Sokółki.

DLA KOGO: grupy szkolne

ODPŁATNOŚĆ: cena biletu ulgowego

CZAS TRWANIA: 30-45 min.

Zdjęcie

Po nitce do kłębka

TEMAT: Prezentacja dawnych zajęć gospodarskich związanych z obróbką lnu, wełny. Zapoznanie z tradycjami tkackimi terenu Sokólszczyzny. Uczestnicy będą mogli własnoręcznie popracować na prymitywnych urządzeniach służących do czyszczenia i przygotowania włókien, użyć kołowrotka, czy spróbować swoich sił na krośnie tkackim.

DLA KOGO: grupy przedszkolne, grupy szkolne (klasy I-III )

ODPŁATNOŚĆ: bezpłatne dla grup przedszkolnych, cena biletu ulgowego dla grup szkolnych

CZAS TRWANIA: 30 min.

Zdjęcie

Krajka - sokólska tkanina ludowa

TEMAT: Zajęcia poświecone tkanym pasom krajkom, ich wzorom, kolorystyce, sposobom tkania. Uczestnicy poznają dawne zastosowania pasów tkanych, wykonają samodzielnie własną bransoletkę-krajkę.

DLA KOGO: grupy szkolne

ODPŁATNOŚĆ: cena biletu ulgowego

CZAS TRWANIA: 60 min.- 90 min.

fot-gry-zabawy

Gry i zabawy naszych dziadków

TEMAT: Zajęcia rozpoczynają się opowieścią o tym jak dawniej wiejskie dzieci spędzały czas. Uczestnicy poznają tradycyjne zabawy oraz gry, które niegdyś bawiły ich dziadków, pradziadków. Samodzielnie wykonają także własną zabawkę, którą zabiorą ze sobą do domu.

DLA KOGO: grupy przedszkolne, grupy szkolne (klasy I-III)

ODPŁATNOŚĆ: bezpłatne dla przedszkoli, cena biletu ulgowego dla grup szkolnych

CZAS TRWANIA: 45 min.

Zdjęcie

Spotkanie z polskim orientem

TEMAT: Czym jest wielokulturowość? Kim są Tatarzy Polscy? Jaka jest ich historia i kultura? Skąd wyznawcy religii Islamu znaleźli się na Sokólszczyźnie? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą proponowane zajęcia. W ich ramach powstaną prace plastyczne dotyczące omawianego tematu.

DLA KOGO: zajęcia dla grup szkolnych

ODPŁATNOŚĆ: cena biletu ulgowego

CZAS TRWANIA: 45 min.

Zdjęcie

Spotkanie z tradycjami wielkanocnymi

TEMAT: Zajęcia prezentujące zwyczaje świąteczne i plastykę obrzędową związaną z Wielkanocą. Na podstawie ekspozycji stałej muzeum, opowiemy o tradycjach kulinarnych, zwyczajach, przesądach i symbolice świątecznej.

DLA KOGO: grupy przedszkolne, grupy szkolne

ODPŁATNOŚĆ: bezpłatne dla grup przedszkolnych, cena biletu ulgowego dla grup szkolnych

CZAS TRWANIA: 30-45 min.

6-6

Spotkanie z tradycjami Świąt Bożego Narodzenia

TEMAT: Spotkanie przy inscenizacji wigilijnej wieczerzy w izbie etnograficznej muzeum. Opowieść o symbolach świąt Bożego Narodzenia i ciekawych zwyczajach świątecznych w wieku XIX i XX na wsi sokólskiej. Uczestnicy zajęć wykonają ponadto samodzielnie tradycyjne ozdoby choinkowe.

DLA KOGO: grupy przedszkolne, szkolne

ODPŁATNOŚĆ: bezpłatne dla grup szkolnych, cena biletu ulgowego dla grup szkolnych

CZAS TRWANIA: 30 - 45 min.

6-7

Zajęcia okolicznościowe

Ponadto oferujemy zajęcia o tematyce patriotycznej, związane z konkretnymi wydarzeniami historycznymi, zajęcia związane z plastyką obrzędową. Zapraszamy do współpracy nauczycieli, pedagogów, animatorów. Istnieje możliwość dostosowania naszych propozycji do wymagań konkretnej grupy odbiorców.

Grupy zorganizowane należy zgłaszać telefonicznie bądź mailowo minimum na dwa tygodnie przed planowaną lekcją muzealną: tel. +48 690 333 590, poczta@muzeumziemisokolskiej.pl.

UWAGA! By skorzystać z biletu wstępu do muzeum z ulgą Karty Dużej Rodziny należy w przypadku grup zorganizowanych odpowiednio wcześniej zgłosić posiadane przez uczestników zajęć dokumenty uprawniające do ulgi.

Skip to content