Wystawa czasowa “Józef Marcinkiewicz. Genialny matematyk, Patriota” online

Zapraszamy do wirtualnych odwiedzin wystawy poświęconej Józefowi Marcinkiewiczowi, wybitnemu, polskiemu matematykowi urodzonemu w miejscowości Cimoszka, w gminie Janów (powiat sokólski). Na kanale YouTube Sokólskiego Ośrodka Kultury oraz na stronach na Facebooku Muzeum Ziemi Sokólskiej oraz Sokólskiego Ośrodka Kultury, do końca stycznia 2021 r., z pomocą przygotowanych przez nas prezentacji multimedialnych, będzie można zapoznać się z naszą wystawą czasową.

Od września Sokólski Ośrodek Kultury dzięki wsparciu Fundacji BGK im. J. K. Steczkowskiego realizował projekt „Geniusz z Cimoszki – Józef Marcinkiewicz – najwybitniejszy polski matematyk XX wieku”. Celem projektu było zaprezentowanie sylwetki wybitnego matematyka – prof. Józefa Marcinkiewicza. Ten geniusz matematyki wliczany jest w poczet najwybitniejszych polskich uczonych XX wieku. Jego błyskotliwa kariera naukowa przerwana została w wieku 30 lat, gdy w 1940 roku w Starobielsku został on zamordowany w zbrodni katyńskiej. Jedna z jego głównych dziedzin zainteresowań i badań – teoria interpolacji, wykorzystywana jest obecnie w grafice komputerowej, fotografii cyfrowej. Wystawie towarzyszyły warsztaty z grafiki komputerowej z wykorzystaniem drukarki 3 D. Działanie było dofinansowane ze środków Fundacji BGK w programie Dzieci Kapitana Nemo.