Warsztaty z wykonywania Pająków – relacja

Zdjęcie

W piątek, 19 marca 2021 r. w Muzeum Ziemi Sokólskiej odbyły się bezpłatne warsztaty z wykonywania PAJĄKÓW – słomianych konstrukcji będących niegdyś dekoracją izb wiejskich.
Uczestniczki zajęć poznały podstawowe formy pająków i rodzaje materiałów z jakich się je wykonuje. Dowiedziały się jak pozyskiwać słomę i ją odpowiednio przygotować do pracy. Uczyły się tworzyć pająki ostrosłupowe, poznały ich podstawowe zasady kompozycyjne, dowiedziały się także w jaki sposób wykonuje się pompony, kwiatki i inne ozdoby do konstrukcji. Pomimo krótkiego czasu trwania (2,5 godziny) każda z uczestniczek wykonała własnego pająka, którego zabrała do domu. Poza zasadami tworzenia, rozmawialiśmy także o znaczeniu pająków w kulturze ludowej i tym jak rozumiemy teraz rękodzieło, co nam ono daje. Zajęcia przeprowadziła Edyta Wiśniewska – instruktor SOK.
Warsztaty odbyły się z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.

Informacje o kolejnych zajęciach rękodzielniczych w Muzeum będzie można znaleźć na stronach Sokólskiego Ośrodka Kultury oraz stronie Facebookowej Koło Rękodzielnicze-Sokółka. Od dnia 20 marca do 9 kwietnia Muzeum Ziemi Sokólskiej jest zamknięte dla zwiedzających. Zapraszamy do kontaktu z placówką drogą elektroniczną.

Skip to content