Warsztaty genealogiczne dla początkujących z ŁTN im. Wagów

Zdjęcie

W czwartek, 19 maja 2022 r. w Kamienicy Tyzenhauza SOK odbyły się Warsztaty Genealogiczne. Było to spotkanie skierowane do osób, które chcą zacząć przygodę poszukiwania swoich korzeni.

Spotkanie poprowadzili dr Małgorzata Krystyna Frąckiewicz oraz Kamil Marek Leszczyński – członkowie Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów. Punktem wyjścia było znaczenie, historia nadawania i funkcjonowania imion i nazwisk. Wszyscy uczestnicy dowiedzieli się w jaki sposób da się wywieść znaczenie ich imion i nazwisk, jak mogą te znaczenia wiązać ich z poszczególnymi kręgami kulturowymi. W jaki sposób powstawały zwykle nazwiska chłopskie, żydowskie, jakie końcówki nazwisk są zwykle przypisywane nazwiskom odimiennym, jakie szlacheckim. Te językoznawcze tajemnice odkrywała przed uczestnikami dr Frąckiewicz, natomiast historyk Kamil Leszczyński pokrótce przedstawił źródła do badań genealogicznych. Okazało się że najbardziej zasobne w informacje są np. akty zawarcia małżeństwa, mniej zaś informacji znajdziemy w metrykach chrztu, a zupełnie mało jest wiadomości genealogicznych można pozyskać z aktów zgonów.

Spotkanie trwało ok. dwóch godzin i z tego chociażby względu nie dało się wielu wątków poruszyć, ale mamy nadzieję, że dla osób które zaczynają swoją przygodę z tematem badania swoich korzeni była to bardzo ciekawa inspiracja i bodziec do pracy nad drzewami genealogicznymi własnych rodzin.

Dziękujemy Łomżyńskiemu Towarzystwu Naukowemu im. Wagów za wspólne zorganizowanie spotkania.
Relacja fotograficzna – W. Panow/SOK:

Skip to content