Relacja z warsztatów muzealnych dla dzieci – Akcja Lato 2022

Akcja Lato 2022 Sokólskiego Ośrodka Kultury wciąż trwa. Na dzieci i dorosłych czeka bogata oferta propozycji i aktywności, z którą można zapoznać się na stronie Sokólskiego Ośrodka Kultury. Zakończyły się natomiast zajęcia wakacyjne w Muzeum Ziemi Sokólskiej.

Od 18 do 22 lipca spotykaliśmy się w klimatycznej sali etnograficznej naszego muzeum na warsztatach tkackich. Uczestnicy wykazali się hartem ducha i pracowitością. Zadanie było trudne: wykonanie własnej torebki od podstaw. Wytkanie tkaniny nawet niewielkich rozmiarów wymaga dużo cierpliwości, i zdolności manualnych, precyzji. Uczestnicy byli wyjątkowo wytrwali, pracowali głównie na ramach tkackich.

Oprócz podstawowych terminów związanych z techniką wykonywania tkanin, mieli okazję zapoznać się z ludowym, tradycyjnym warsztatem tkackim, poznali jego działanie i próbowali swoich sił na dużym krośnie – stanowiącym ważny element wystroju ekspozycji etnograficznej w muzeum.

Przy pomocy instruktora muzeum oraz opiekunów, którzy także chętnie uczestniczyli w zajęciach, dzieci wykończyły swoje tkaniny i zabrały ze sobą do domów.

Fotorelacja z wydarzenia autorstwa W. Panow/SOK: