Relacja z otwarcia wystawy “Zygmunt Straszewicz – życie pod napięciem”

Zdjęcie

Czy zastanawialiście się kiedyś od czego zależy bogactwo narodów? Uczniowie klasy Zespołu Szkół Zawodowych im. Elizy Orzeszkowej w Sokółce, którzy odwiedzili dziś nasze muzeum mogli przekonać się jakie poglądy na ten temat miał wybitny inżynier i pedagog Zygmunt Straszewicz.

Dziś razem ze Stowarzyszeniem “Tryby historii” otworzyliśmy w Sokółce wystawę poświęconą wywodzącemu się z Tykocina pierwszemu historycznemu rektorowi Politechniki Warszawskiej. Dr Bogusław Kosel, muzealnik, historyk i współautor wystawy oprowadził po niej zebranych wyjaśniając w przystępny sposób dramatyczność losów jej bohatera, który karierę naukową, inżynierską zdobywał pomimo wielu przeszkód. Przypomniał także o cechach wspólnych jakie łączą postać sokółczanina Piotra Lebiedzińskiego oraz Zygmunta Straszewicza – są to postaci mało znane, które w swoich trudnych czasach zrobiły niezwykłą karierę i przyczyniły się do naszego “bogactwa narodu”. Stowarzyszenie obrało sobie za cel przywracanie pamięci o dokonaniach tego typu jednostek.

Dlaczego wspominamy Piotra Lebiedzińskiego? Otóż przed Kinem “Sokół” dostępna jest w plenerze wystawa o tym pionierze fotografii “Zapanować nad światłem. Sokółczanin Piotr Lebiedziński”, której Stowarzyszenie “Tryby Historii” są także twórcami. Obie ekspozycje potrwają do połowy listopada 2021 r. Zapraszamy!

Skip to content