Relacja z otwarcia wystawy “Pisanki świata…”

Od 17 marca 2023 roku można oglądać w Muzeum Ziemi Sokólskiej wystawę poświęconą pasji Pani Beaty Mozolewskiej. Kolekcja pisanek sokółczanki liczy ponad dwieście obiektów i zaczęła się ponad 20 lat temu

W piątkowy wieczór spotkaliśmy się na uroczystym wernisażu wystawy. Pasji gratulowały Pani Beacie, obecna na uroczystości Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska, gości przywitała Dyrektor Sokólskiego Ośrodka Kultury -Barbara Maj. Wśród zebranych znalazło się wielu przyjaciół, znajomych właścicielki kolekcji oraz amatorów twórczości ludowej.

Obok wybitnych prac znanych twórców ludowych, wystawa prezentuje szerokie spektrum technik ozdabiania jaj. Od tradycyjnych technik – malowania woskiem, technik rytowniczych, oklejanek łowickich, opolskich malowanych jaj, na wystawie znajdziemy ciekawostki – całkiem nowoczesne i nietypowe formy zdobienia jaj – sutaż, pergameno, quilling; jajka wykonywane z różnych tworzyw: kamienia, ceramiczne, drewniane; jajka różnej wielkości: kurze, gęsie, indycze. To doskonała wystawa wprowadzająca szczególnie najmłodszych w tematykę świąt Wielkiej Nocy.

Kolekcja pani Beaty po raz trzeci jest pokazywana publicznie, pierwszy raz miało to miejsce w roku 2016 w naszej placówce, później pisanki powędrowały do Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. W roku 2023 postanowiliśmy wspólnie przypomnieć wystawę, która cieszyła się dużą popularnością, szczególnie wśród uczniów i wychowanków sokólskich placówek oświatowych.

Wystawa będzie czynna do 17 kwietnia 2023 roku. Wstęp na nią jest bezpłatny. Dostępna jest w godzinach otwarcia muzeum (wtorek-piątek: 9.00-16:00, sobota: 10.00-15.00). Grupy zorganizowane należy zgłaszać pod numerem telefonu: 690 333 590 lub mailowo: poczta@muzeumziemisokolskiej.pl