Relacja i nagranie z wydarzenia – “Rozmowy o obrzędowości pogrzebowej”

W piątkowe popołudnie, 19 listopada w sokólskim muzeum odbyło się spotkanie wokół publikacji D. Gudela “Zmarły człowiecze” poświęconej obrzędowości pogrzebowej. Naszymi gośćmi byli: proboszcz parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce ks. Jarosław Ciuchna, Imam Ramil Khairov – duchowny z Tatarskiego Centrum Kultury Islamu w Suchowoli, wikariusz parafii Prawosławnej w Sokółce ks. Łukasz Ławreszuk oraz sam autor książki. Rozmowę poprowadziła Sylwia Nowakowska.
Wydarzenie śledzić można było na żywo w mediach społecznościowych – na profilach Muzeum Ziemi Sokólskiej i Sokólskiego Ośrodka Kultury na Facebooku. Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem z wydarzenia (nagranie dostępne jest tutaj).
Rozmawialiśmy o zwyczajach związanych z pochówkiem w kulturach: katolickiej, prawosławnej, muzułmańskiej i judaistycznej. Punktem wyjścia była publikacja Dawida Gudela i obrana przez niego metoda podziału obrzędu pogrzebowego na trzy etapy: wyłączenia, zawieszenia i włączenia zmarłego ze społeczności. Kolejno każdy z rozmówców omawiał wygląd i zwyczaje pogrzebowe związane z jedną z czterech kultur. Autor publikacji omawiał zrekonstruowaną przez siebie w książce obrzędowość społeczności suchowolskich Żydów, pozostali rozmówcy, posiłkując się wiedzą i własnym doświadczeniem jako duchownych opowiadali nie tylko o zewnętrznych tradycjach ale tłumaczyli częstokroć teologiczne znaczenie danych zwyczajów i czynności. Rozmowa pełna była osobistych przeżyć i wspomnień duchownych oraz atmosfery wzajemnego szacunku.

Rozmawialiśmy również o przesądach i zwyczajach ludowych, które częstokroć łączyły obrzędowość pogrzebową wielu kultur.
Uczestnicy spotkania mogli przedpremierowo zobaczyć także wystawę fotografii, na której wernisaż Muzeum Ziemi Sokólskiej zaprasza 26 listopada o godz. 17:00 do swojej siedziby pt. “Śladem wielu kultur – Wojciech Panow – Sokólskie nekropolie”.

Zdjęcia autorstwa: K. Frejus, E. Wiśniewska