Poszukujemy “MONIDEŁ” na wystawę czasową

Muzeum Ziem Sokólskiej przygotowuje wystawę czasową ph. „MONIDŁA”.

Monidło to stworzony na podstawie fotografii portret, poddany zabiegom retuszu, a nawet podkolorowaniu. Dziś dla jednych taki ni to obraz ni to fotografia to drogocenna, rodzinna pamiątka, dla innych – po prostu kicz…
W Polsce monidła pojawiły się w XIX w. i jako tańsza alternatywa tradycyjnych portretów trafiły pod przysłowiowe strzechy… Monidła najczęściej zamawiano u wędrownych akwizytorów, którzy z dostarczonych przez klientów zdjęć (najczęściej dostępne były zdjęcia dowodowe) komponowali portrety. Bardzo popularne na wsiach i miasteczkach były tworzone w ten sposób portrety ślubne.

Na wystawę do naszego muzeum poszukujemy właśnie portretów  ślubnych oraz dywanów posagowych dwuosnowowych. Mogą one pochodzić nie tylko z terenu miasta i gminy Sokółka, ale też sąsiednich miejscowości: Krynek, Janowa, Dąbrowy Białostockiej, Czarnej Białostockiej itd.

Jeżeli posiadasz takie obrazy i chcesz je wypożyczyć, może chcesz też podzielić się ich historią – zapraszamy do kontaktu:
tel. 690 333 590 / poczta@muzeumziemisokolskiej.pl

Monidła można także dostarczyć bezpośrednio do muzeum w godzinach naszej pracy.

Czekamy do 24 stycznia.