“Pieniądz wojny i okupacji ze zbiorów Muzeum Podlaskiego”

Od 23 września (piątek) 2022 r. zapraszamy na nową wystawę czasową w Muzeum Ziemi Sokólskiej pt. “Pieniądz wojny i okupacji ze zbiorów Muzeum Podlaskiego”.

Temat pieniądza w warunkach wojennych i okupacyjnych jest niezwykle skomplikowany. Nawet na pozornie niewielkim (w porównaniu do ogółu terenów ogarniętych wojną) terytorium II Rzeczypospolitej funkcjonowała na przestrzeni zaledwie kilku lat II wojny światowej ogromna rozmaitość monet, banknotów, bonów i nieoficjalnych środków płatniczych. Wystawa opowiada ich dzieje w pryzmacie gospodarczym i społecznym.
Punktem wyjściowym narracji jest pieniądz międzywojenny Rzeczypospolitej i specjalne środki płatnicze przygotowana na wypadek wybuchu wojny. Kolejnymi elementami są pieniądze wprowadzane do obiegu przez kolejnych okupantów (ZSRS i III Rzeszę).

Na ekspozycji nie zabrakło także tematu specjalnych środków płatniczych emitowanych dla getta w Łodzi i obozu koncentracyjnego w Terezinie. Ponadto znajdziemy na niej opowieść o fałszerstwach dokonywanych w tym okresie: brytyjskich funtów – wykonywane przez więźniów obozów koncentracyjnych podczas akcji Bernhard oraz banknotów drukowanych na szkodę III Rzeszy przez Polskie Państwo Podziemne.

Ekspozycja została przygotowana przez placówkę Muzeum Podlaskigo – Muzeum Historyczne w Białymstoku. Uzupełniają je zabytki pozyskane od kolekcjonerów prywatnych oraz zbiory sokólskiego muzeum z tego okresu.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Ekspozycja potrwa do 17 listopada.