Noc Muzeum

Zdjęcie

Tegoroczną Noc Muzeum świętujemy “po swojemu”, skupiając się na specyfice, niezwykłości Sokólszczyzny. Zapraszamy codziennie od 18 do 20 maja 2023 r. do muzeum o godz. 17:00 na ciekawe spotkania w Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK wokół tematu złożoności bycia “stąd”.

Zaczynamy od wernisażu prac Witalisa Sarosieka w czwartek, 18 maja – artysty urodzonego i zmarłego w Sokółce, którego dojrzałe pejzaże portretują nasze miasto (i okolice) w sposób urokliwo-sentymentalny. Artysta wymyka się łatwym podsumowaniom, potwierdzając swoją znaczącą “osobność” na każdym kroku.

Będzie to okazja do zapoznania się z dużą kolekcją niezwykłych obrazów związanych z miastem ze zbiorów prywatnych rodzin Drożdżewiczów i Andrukiewiczów.

19 maja (piątek), godz. 17:00 – Spotkanie z Urszulą SZUBZDĄ (dziennikarką tygodnika „Niwa” i Białoruskiego Radia „Racja”) wokół zbioru jej reportaży, napisanych po swojemu , „pa-prostu” traktujących o Sokólszczyźnie pt. „Baćkaŭščyna koleru ziamli” /„Ojczyzna koloru ziemi”.

 20 maja (sobota), godz. 17:00 – Wykład i prezentacja dr. Grzegorza RYŻEWSKIEGO (historyka, regionalisty, głównego specjalisty Pracowni Terenowej NID w Białymstoku) na temat specyfiki lokalnego tradycyjnego drewnianego budownictwa w kontekście krajobrazu kulturowego.

Skip to content