Noc Muzeów w Sokółce – relacja

Zdjęcie

Program tegorocznej Nocy Muzeów w Muzeum Ziemi Sokólskiej poświęcony został fenomenie „Krajki – Sokólskiej Tkaniny Ludowej”. 

W godz. 10 – 12 odbyły się stacjonarnie warsztaty poświęcone tkaniu pasów wełnianych. Uczestniczkami warsztatów były m.in. członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Smolance. Zaangażowanie było na tyle duże, że w tak krótkim czasie udało się stworzyć własne prace. Omówiliśmy zagadnienie tradycji, zastosowania krajek na Sokólszczyźnie. Wernisaż wystawy czasowej, ze względu na obostrzenia pandemiczne, odbył się online na stronie Muzeum Ziemi Sokólskiej na Facebooku (https://www.facebook.com/MuzeumZiemiSokolskiej/). Z materiałem można zapoznać się także na kanale You Tube Sokólskiego Ośrodka Kultury: https://www.youtube.com/watch?v=CXLjtt9Lo3Q&t=324s

Przez cały czas trwania wydarzenia (do godz. 18) zwiedzający mogli skorzystać z pokazów związanych z tkactwem oraz zaopatrzyć się w publikację „Krajka – Sokólska Tkanina Ludowa”, której wydawcą jest Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej. Tego dnia w dużej ilości odwiedzili nas także turyści spoza regionu.

Wystawa o sokólskiej krajce będzie dostępna dla zwiedzających nieodpłatnie w siedzibie muzeum (ul. Piłsudskiego 2) do końca czerwca, w godzinach 9-16 (pn.-pt.), w sobotę w godz. 10-15.

Skip to content