Noc Muzeów SOK ‘24

Zdjęcie

…to już historia, a dobór tegorocznych gości – to był strzał w dziesiątkę!


Zaczęliśmy w piątek w Kamienicy Tyzenhauza spotkaniem z Pawłem Średzińskim, który – co bardzo cenimy – odwiedza nas regularnie i dzieli się swoją miłością do Puszczy Knyszyńskiej.
Na spotkanie dali się również zaprosić bohaterowie najnowszej książki autora („Puszcza Knyszyńska” t. 2.): Agnieszka Prymaka, Cecylia Szczawińska, Sebastian Łupiński oraz aktor Krzysztof Dzierma.

Sobotę zaczęliśmy spacerem po „Zielonym” z Agnieszką Prymaką (Zielska Kolonia). Razem ‘buszowaliśmy’ po zielonych zakątkach os. Zielonego z misją poznania roślin stosowanych w medycynie ludowej i ‘dzikiej’ kuchni. Wybór miejsca nie był przypadkowy, chodziło o to by opowiedzieć o wadze bioróżnorodności, ale i również o interesującej przeszłości tego miejsca.

Po poszukiwaniu ziół, przyszedł czas na poszukiwanie korzeni… Swoją pasją i wiedzą praktyczną podzielił się sokółczanin Wojciech Boćkowski. W wykładzie pt. „W poszukiwaniu korzeni” opowiadał o źródłach pozyskiwania wiedzy o przodkach i o tym, od czego zacząć tworzenie drzewa genealogicznego swojej rodziny. 

Uwieńczeniem tegorocznej Nocy Muzeów był wernisaż fotografii pt. „Wzgórza sokólskie” autorstwa Wojciecha Panowa. Na wystawę przyszło tyle fanek i fanów jego twórczości, że ledwie się pomieścili. Wojciech Panow o Wzgórzach wie prawie wszystko… wie, które najlepiej prezentują się w mgłach, a które warto ‘zdjąć’ zimą. Przez obiektyw na Sokólszczyznę patrzy zawsze z czułością i przekonuje, że Wzgórza mają ogromny potencjał. Aparat zawsze ma w gotowości, bo nigdy nie wiadomo, kiedy niebo będzie chciało powiedzieć: ‘halo’, albo podzielić się tęczą, a ostatnio nawet zorzą.


Za koordynacją tegorocznej Nocy Muzeów stała Edyta Wiśniewska – Muzeum Ziemi Sokólskiej, a część oficjalną otworzyła wicedyrektorka SOK-u Agnieszka Kozakiewicz.

Dziękujemy, że byliście z nami! I pamiętajmy: lokalnie – też fajnie.

Skip to content