„Monidła – dawne portrety ślubne” – zaproszenie na wystawę

W najbliższy piątek (27 stycznia, o godz. 17.00) zapraszamy na otwarcie wystawy pt. „Monidła – dawne portrety ślubne”.

Dla niewtajemniczonych – MONIDŁA – to stworzone na podstawie fotografii portrety, poddane zabiegom retuszu i podkolorowania. W Polsce pojawiły się w XIX w. i jako tańsza alternatywa drogich zdjęć portretowych trafiły pod przysłowiowe strzechy. Najczęściej zamawiano je u wędrownych akwizytorów, którzy z dostarczonych przez klientów zdjęć komponowali portrety, dodatkowo je podmalowując.
Na ekspozycji zostanie zaprezentowanych ponad 30 portretów, przeważnie ślubnych, ze zbiorów osób prywatnych.
Obok nich zaprezentujemy także dywany dwuosnowowe, które były częścią kobiecej wyprawy ślubnej na naszych terenach.

Otwarcie uświetni krótki występ Zespołu Muzycznego Retro Band z Kuźnicy
Wstęp na wydarzenie jest wolny.
Serdecznie zapraszamy!

Muzeum Ziemi Sokólskiej / Sokólski Ośrodek Kultury