Mapy rzemieślników gminy Krynki – relacja ze spotkania w Kundziczach

Zdjęcie

Pod nazwą “Etnograficzne mapy rzemieślników” w dniu 1 sierpnia we wsi Kundzicze (gm. Krynki) odbyły się warsztaty – prowadzone przez Stowarzyszenie “Pracownia Etnograficzna” im. Witolda Dynowskiego i jego przedstawicielkę Kaję Kojder oraz Michała Demskiego. W trakcie spotkania we współpracy z mieszkańcami Kundzicz oraz okolicznych miejscowości stworzono mapę okolicy z uwzględnieniem tradycyjnych rzemiosł i miejsc zamieszkania ich wykonawców.

Wydarzenie realizowane przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie jest częścią projektu “Teren. RE-wizyty”, będącego kontynuacją projektu “Muzeum w terenie. Etnograficzne reminiscencje filmowe” z roku 2018. Nawiązuje także do realizacji filmowej “7 spotkań, 7 historii” z 2020 r. W ramach tegorocznego zadania, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie ponownie wyrusza w teren do miejscowości, gdzie przed laty prowadziło badania i nagrania filmowe, by zarejestrować wywiady z potomkami bohaterów filmów, które nie zostały udźwiękowione. Na Sokólszczyźnie działanie dotyczy wsi Kundzicze i Kruszyniany (film „Wyrób kołowrotków”, 1977) oraz Janowszczyzny (film „Wyrób sit”, 1976).

Spotkanie w Kundziczach rozpoczęło się od pokazu archiwalnego filmu “Wyrób kołowrotków” z roku 1977. (realizacja: Piotr Szacki, Krzysztof Chojnacki), który został opatrzony komentarzem Janusza Anisimowicza – syna jednego z bohaterów dokumentu. O warsztacie pracy bednarza opowiedziała pani Cecylia Bach-Szczawińska – pasjonatka dziejów Krynek i córka bednarza z Krynek. Następnie przybyli skupili się na wspólnym tworzeniu mapy rzemieślników. Spotkanie zakończyło się pokazem przędzenia na kołowrotku, przygotowanym przez przedstawicieli Muzeum Ziemi Sokólskiej, przeglądem tradycyjnych tkanin, spotykanych na terenach gminy Krynki oraz wspólnym poczęstunkiem, który przygotowały przybyłe osoby.


Projekt “Teren. RE-wizyty” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2021 oraz środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Skip to content