Letnie tkanie – relacja z warsztatów w muzeum 2 i 9 lipca

W ramach Akcji Lato 2021 Muzeum Ziemi Sokólskiej zorganizowało również warsztaty tkackie dla osób dorosłych. Inspiracją do tegorocznych zajęć była prezentowana w muzeum wystawa czasowa poświęcona pasom tkanym ze zbiorów Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.

Zajęcia odbyły się w piątkowe popołudnia, 2 i 9 lipca w Muzeum. Pierwsze, były poświęcone nauce podstaw tkania wąskich pasów wełnianych. Uczestniczki zapoznały się dzięki ekspozycji czasowej z zastosowaniami, wzornictwem, kolorystyką, historią pasów tkanych oraz z technikami ich wykonywania. Poza tym poznały terminologię tkacką i podstawy zapisu tkackiego. Każda z uczestniczek wykonała samodzielną pracę – pas przy zastosowaniu deseczki tkackiej. Warsztaty były przeznaczone dla osób początkujących.

Kolejne spotkanie o tematyce tkackiej miało miejsce 9 lipca. Inspiracją do pracy nad własnym gobelinem był krajobraz lokalny – kwietna łąka. Uczestnicy poznali podstawę tworzenia tkaniny, nauczyli się wplatać w nią różne aplikacje, pompony, frędzle, rośliny. Podobnie jak poprzednio: każdy uczestnik zajęć zabrał ze sobą swoją pracę do domu.