Kolejowe warsztaty “Stacji Muzeum” dla najmłodszych w Sokółce

W związku z obchodami 160-lecia wybudowania linii kolejowej Warszawa-Petersburg specjalna, bezpłatna oferta “lekcji muzealnych na wynos” została przygotowana przez muzeum kolejnictwa z Warszawy – “Stację Muzeum”. Edukatorzy muzealni, przemierzając kolejne miejscowości leżące na dawnej Drodze Żelaznej w ramach kolejowego jubileuszu, dnia 30 września (czwartek) dotarli do Sokółki. Współorganizatorem wydarzenia był Sokólski Ośrodek Kultury. Zajęcia odbyły się w sali konferencyjnej Kamienicy Tyzenhauza i były skierowane do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Najmłodsi (Przedszkole nr 5, grupa “Maczki”) poznali zasady bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych, rodzaje przejazdów, ich oznaczenia i bawili się pod okiem opiekunów modelem zabytkowej kolejki. Młodzież szkolna w ramach lekcji muzealnej (uczniowie SP nr 2 w Sokółce, kl. III a i IV b) zapoznała się z historią kolei i z dziejami powstania linii kolejowej “Warszawsko-Petersburskiej”. Wydarzenie koordynowało Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK. Warsztaty przygotowali pracownicy Działu Naukowo-Popularyzatorskiego “Stacji Muzeum”. Przypomnijmy, że innym elementem wspomnianych obchodów jubileuszy powstania linii kolejowej w Sokółce była wystawa plenerowa prezentująca powstanie i historię wspomnianej Drogi Żelaznej.