Maść z żywokostu – fotorelacja z kwietniowych warsztatów zielarskich

Żywokost jak sama nazwa wskazuje – “żywi kość”. W medycynie tradycyjnej stosowano go na łagodzenie wszelakich urazów, złamań, problemów bólowych ze stawami. Ale nie tylko – liście i kwiaty rośliny można przykładowo stosować do okładów i kąpieli leczniczych wspomagających chorą, podrażnioną skórę.

Współcześnie jest stosowany wyłącznie zewnętrznie, a najlepszym sposobem na wykorzystanie wszystkich związków leczniczych rośliny jest stworzenie z jej korzenia maści. Żywokost był tematem warsztatów przeprowadzonych w Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK w ostatnią środę, 24 kwietnia 2024 r. z Agnieszką Prymaka – zielarką i fitoterapeutką. Dowiedzieliśmy się w jaki sposób rozpoznać roślinę, do czego mogą służyć poszczególne elementy rośliny, i wykonaliśmy bardzo potrzebną w domowej apteczce maść żywokostową.

W związku z dużym zainteresowaniem z Państwa strony tematem, postanowiliśmy warsztaty powtórzyć. Zapraszamy dnia 9 maja (czwartek), o godz. 17:00 do Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK. Koszt – 50 zł/os. Na kolejne spotkanie z Panią Agnieszką Prymaka zapisać można się dzwoniąc pod nasz numer telefonu 690 333 590, lub pisząc na adres poczta@muzeumziemisokolskiej.pl

Relacja fotograficzna z wydarzenia autorstwa Wojciecha Panowa: